انتشار : سه‌شنبه, 11 مارس 2014

تنها بازمانده هنر نقاشی قهوه خانه ای در دزفول

به اشتراک گذاشتن
برچسب ها

به گزارش دزفول امروز حبیب نقاش که آثار گرانقدری با دستان هنرمند وی خلق شده از آخرین بازماندگان هنر نقاشی قهوه خانه ای کشور است که همچنان در خانه خود در دزفول مشغول خلق اثر است.

آثار هنری این هنرمند نقاش الهام گرفته از حماسه بزرگ عاشورا و نیز اشعار حافظ و سعدی است که در ابعاد مختلف به تصویر کشیده شده است.این چهره ماندگار هنر قهوه خانه ای با 81 سال سن تاکنون حدود 40 تابلو در ابعاد مختلف خلق کرده است.

حبیب نقاش که هنر نقاشی قهوه خانه ای در خاندان وی موروثی بوده و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این هنر را از پدرم و وی نیز از پدرش آموخت.

وی در تشریح تابلوهای نقاشی خود گفت: تاکنون بین 30 تا 40 تابلو در ابعاد مختلف خلق کرده ام که در نمایشگاههایی در تهران به نمایش گذاشته شده است.

چهره ماندگار هنر نقاشی قهوه خانه ای، خلق تابلو بزرگ عاشورا را اثری معنوی در تشریح واقعه عاشورا دانست و گفت: این تابلو در ابعاد پنج در 2 متر مربع نقاشی شده که تلفیقی از حماسه عاشورا و دفاع مقدس است که موفق به کسب جایزه شد.

وی تعداد تابلوهای مینیاتور خود را 30 اثر عنوان کرد و افزود:کارهای جدید که مربوط به سالهای اخیر است در مقایسه با آثار گذشته ام متفاوت است.

تنها بازمانده از هنر نقاشی قهوه خانه ای گفت: در کارگاه کوچک خود در خانه مشغول خلق چند تابلو هستم.

وی که در صحبت هایش گله هایی نیز داشت افزود: برپایی نمایشگاه در دزفول چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

آیین تجلیل از سه چهره ماندگار شهرستان دزفول روز پنجشنبه 22 اسفند ماه در مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول برگزار می شود.

استاد حبیب نقاش چهره ماندگار هنر نقاشی قهوه خانه ای، عبدالمجید عنایتی معروف به ˈ عروه ˈ ، معمار مشهور سبک اسلامی و مرحوم حاج ملک جراح پزشک و جراح فقید این شهرستان از جمله چهره های ماندگار شهرستان دزفول در این آیین تجلیل می شوند.

شهرستان دزفول دارای شخصیت ها و چهره های بی شمار ماندگاری است که درزمینه های مختلف خدمات ماندگار و ارزشمندی را به مردم ارائه کرده و بعضا گمنام باقی مانده اند.

شناسایی و معرفی این چهره های ماندگار در اقدامی ابتکاری از سوی فرماندار دزفول آغاز شده است.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید :

نام

پست الکترونیک

وب سایت

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کد امنیتی *