انتشار : دوشنبه, 09 نوامبر 2015

گزارش همایش ادبی الف دزفول تجلیل از آیت الله قاضی و مقاومت مردم دزفول

به اشتراک گذاشتن
برچسب ها

مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره ادبی سوختگان وصل با عنوان “الف دزفول” عصر دوشنبه هجدهم آبان ماه با حضور سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از شعرا و فرهیختگان ادبی در سالن فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

1394081819274099 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران

 

سردار سلامی: دزفول شهری است که شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است/ خسروپناه: آیت اله قاضی برای امام مثل یک سرباز در مقابل فرمانده اش بود

به گزارش فارس، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش سوختگان وصل که در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: امام(ره) سرچشمه نورانی برای بازیابی هویت مسلمانان و منشا استقلال و عزت مسلمانان و آزادی کشورمان بود و مقام معظم رهبری با هدایت های حکیمانه خود، مفاهیم وحی را در جهان جاری می‌کنند و راه را برای غلبه کفار بر مسلمانان مسدود کرده اند.

وی ادامه داد: حیات و عزت و آرامش و پیشرفت و منزلت همه ما مرهون شهادت‌ها و جانبازی‌های رزمندگان اسلام است.

13940818192743438 PhotoL سردار سلامی: دزفول شهری است که شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است/ خسروپناه: آیت اله قاضی برای امام مثل یک سرباز در مقابل فرمانده اش بود

** دزفول شهری است که منطق مقاومت و فرهنگ ایستادگی و شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است

سلامی با بیان اینکه دزفول شهری است که منطق مقاومت و فرهنگ ایستادگی و شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است، گفت: سعادت مسلمانان همواره از مسیر جهاد و شهادت عبور کرده اند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران اظهار داشت: از گذشته تا کنون که برادران ما در شرق مدیترانه در سوریه، لبنان، بحرین، عراق و یمن در مقابل منشور ظالمان ایستاده‌اند، مقاومت نقش حیات جاودانه و طیبه را برای ما ترسیم می‌کند.

وی با بیان اینکه نگاهی به تاریخ نشان می‌دهد هجرت مقدمه جهاد و کلید پویایی دنیای اسلام برای حل مشکلات است، تاکید کرد: زمان نمی‌تواند درد کهنگی را بر چهره عاشورا که نماد و اوج مقاومت است بکشاند و عاشورا نمایش جاری فرهنگ و مقاومت در اوج بود.

سلامی تصریح کرد: یک صد سال است اروپا و امریکا مصیبت‌بارترین واقعه های تاریخ را بر مسلمانان وارد کرده اند و دیکتاتورها را بر کشورهای اسلامی مسلط و رژیم صهیونیستی را همچون خنجری در پهلوی اسلام وارد کردند.

 

13940818192734826 PhotoL سردار سلامی: دزفول شهری است که شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است/ خسروپناه: آیت اله قاضی برای امام مثل یک سرباز در مقابل فرمانده اش بود

**بر اساس معیارهای ظاهری و مادی ایران باید در همان ابتدای جنگ فرو می‌ریخت

جانشین فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه قبل از انقلاب، ایران بخشی از سیاست های منطقه ای و جهانی امریکا بود اما امام(ره) با انقلاب این روند را معکوس کرد، اظهار داشت: در دفاع مقدس، جنگ تحمیلی در سطح جهانی بر علیه ایران آغاز شد و همه دنیا به کمک صدام رفتند که آزمون بزرگی برای ایران بود.

وی ادامه داد: بر اساس معیارهای ظاهری و مادی ایران باید در همان ابتدای جنگ فرو می‌ریخت اما ملت ایران با باورهای عاشورایی ایستاد.

سلامی به موقعیت ما در جنگ اشاره کرد و گفت: در حالیکه توپ‌های ما سهمیه شلیک یک گلوله در روز را داشتند، تانک‌های دشمن که تازه از مسکو آمده بودند از روی کمرشکن به سمت ما شلیک می‌کردند.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: جنگ به ما یاد داد می‌توان در برابر همه قدرت‌های بزرگ به شرط پایمردی و مقاومت ایستاد.

وی با تاکید بر اینکه در جهان امروز باید قدرتمند بود و قدرتمند عمل کرد، گفت: این درس برای تقابل راهبردی ما با نظام سلطه از دفاع مقدس است.

**موشک‌های ما می‌توانند دو هزار کیلومتر در آن سوی سواحل ناوهای هواپیمابر را به قعر آب‌ها بفرستند

سلامی خاطرنشان کرد: امروز موشک‌های ما می‌توانند دو هزار کیلومتر در آن سوی سواحل ناوهای هواپیمابر را به قعر آب‌ها بفرستند و پهپادهای ما می‌توانند سه هزار کیلومتر آن طرف‌تر به سمت دشمن شلیک کنند و رادارهای ما می‌توانند ماهواره های دشمن را در فضا رصد کنند.

وی تصریح کرد: ما از دفاع مقدس آموختیم باید پیش رویم و از کرخه و کارون و مرزها گذشتیم و فضای تنفس دشمن را تنگ کردیم و به دشمن یاد دادیم دیگر نمی‌تواند از منابع مادی ما برای بازیابی قدرتش استفاده کند.

**خورشید قدرت‌های بزرگ به مغرب خود نزدیک است

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه به دشمن فهماندیم هرجا به مسلمانان ظلم کند در مقابل او می ایستیم و این را در صحنه های عمل نیز نشان دادیم، اظهار داشت: امروز هیچ نقطه ای از سرزمین‌های فلسطین اشغالی نیست که محل تقاطع آتش‌ لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها نباشد.

سلامی در پایان سخنانش سیاست‌های امریکا و اروپا و ترکیه و عربستان در سوریه را دفن شده دانست و گفت: خورشید قدرت‌های بزرگ به مغرب خود نزدیک است و خورشید اسلام در آسمان خواهد درخشید و هیچ قدرتی در جهان نمیتواند جلوی این روند را بگیرد.

 

13940818192732486 PhotoL سردار سلامی: دزفول شهری است که شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است/ خسروپناه: آیت اله قاضی برای امام مثل یک سرباز در مقابل فرمانده اش بود

حجت‌الاسلام خسروپناه در بخشی از این مراسم گفت: مرحوم آیت‌الله قاضی امام جمعه دزفول از پیش از انقلاب محور انقلابیون بوده و منزلش یکی از پایگاه‌های انقلاب بود. همچنین در دوران دفاع مقدس نیز منزلش محل ساماندهی رزمندگان بود و از همین رو توجه عجیبی به رزمندگان نشان می‌داد.

*اجازه بدهید دست‌تان را ببوسم

وی افزود: وقتی آن خلبانی که سایت موشکی عراق را منهدم کرده بود به دیدار ایشان رفته بود ایشان گفت آن انگشتی که با آن شلیک کرده‌اید را نشان دهید که می‌خواهم آن را ببوسم. مرحوم آقای قاضی روحانیت دزفول که بخشی از آنها سالخورده بودند را برای حمایت از جبهه‌ها بسیج کرد زیرا او ارادت خاصی به رزمنده‌ها داشت. مرحوم قاضی با محبت آنها را جمع می‌کرد تا مساجد پایگاه جنگ شوند.

خسروپناه در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌مرحوم قاضی مانند سربازی برای امام خمینی (ره) بود و نسبت به امام (ره) ارادت داشت و هر گاه به محضر امام می‌رسید امام او را کنار خود می‌نشاند. امام هر گاه آقای قاضی را می‌دید پیشانی‌اش را می‌بوسید و او نیز دست امام را می‌بوسید و بر چشمانش می‌کشید. هرگاه رهبر انقلاب در دوران ریاست جمهوری ایشان را می‌دیدند به سراغ او می‌رفتند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: مرحوم قاضی مردی بود که بسیاری از ادعیه مفاتیح‌ مانند ابوحمزه، کمیل، مکارم اخلاق و .. را از حفظ می‌خواند. مرحوم آیت‌الله قاضی به مردم‌داری معروف بود و در میان مردم حضور داشت. دوره‌ای که من در نزد ایشان درس می‌خواندم چشمان ایشان نابینا شده بود و من عبارات را می‌خواندم و این عالم توضیح می‌داد. حتی در دیداری که با مرحوم آقای مهدوی‌کنی داشتم ایشان نیز گفتند که نزد مرحوم قاضی سیوطی خوانده‌اند.

*عشق به اهل‌بیت قاضی را به مراتب بالا رساند

خسروپناه در بخش پایانی سخنانش گفت: تمام مراتبی که مرحوم آقای قاضی به آن دست یافت مرهون عشق به اهل بیت است و هر زمان ذکر مصیبت خوانده می‌شد این عارف زاهد اشک می‌ریخت و تحول پیدا می‌کرد. اگر آقای قاضی در موشک‌باران دزفول ماند و مقاومت کرد به خاطر این است که کنارش همسری بود که پا به پای او مقاومت می‌کرد.

 

13940818193516267 PhotoL سردار سلامی: دزفول شهری است که شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است/ خسروپناه: آیت اله قاضی برای امام مثل یک سرباز در مقابل فرمانده اش بود

 

سعید حدادیان دبیر این دوره از همایش ضمن تشکر از شرکت‌کنندگان و آنهایی که این برنامه را همراهی کرده‌اند، گفت: کاروان ادبی سوختگان وصل بر آن است تا دست از سیر و سلوک عاشقانه بر ندارد و در سیزدهمین دوره آن به شهری پرداخته که مرکز عشق و مقاومت است.

وی افزود: خیمه‌ای که در آن شهر برقرار مانده مدیون ستونی است که در دوران جنگ سر پا ایستاده بود، مردی از خاندان پیامبر که مردم را دور خود جمع کرده و عالمی را حیران خود کرد، مردی که خمینی را تنها نگذاشت.

حدادیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به علت نامگذاری این دوره از همایش به «الف دزفول» گفت: رژیم بعث عراق کینه خاصی نسبت به دزفول داشت و در عبارات رادیو عراق نیز این شهر به «الف دزفول»‌ معروف شده بود همچنین حرف الف بر حروف الفبا نماد ایستادگی و در دانشگاه‌ها نمره برتر است و دزفول به یُمن ایستادگی خود در سالهای پایانی جنگ به نمره الف دست یافت و به عنوان پایتخت مقاومت معرفی شد.

13940818193514520 PhotoL 1 سردار سلامی: دزفول شهری است که شکوه روح مقاومت یک ملت را در خود پرورش داده است/ خسروپناه: آیت اله قاضی برای امام مثل یک سرباز در مقابل فرمانده اش بود

 

*مقاومت امروزه تبدیل به یک گفتمان در ادبیات سیاسی جهان شده است

حجت‌الاسلام کلانتری مسئول نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه تهران در بخش دیگری از این مراسم گفت: امروز ایران اسلامی به مقاومت دزفول افتخار می‌کند و می‌بالد و آن هم به خاطر انسان‌های مظلومی که در برابر رژیم بعث ایستادند و مردم ما به خاطر این سر بلند می‌کنند.

وی افزود: مردم دزفول در عین حال که شهرشان کوچک بود ولی یک لشکر رزمنده در خط داشتند همچنین در زیر آتشباران موشک‌ها پشتیبانی چهره‌های دفاع مقدس را نیز انجام می‌دادند.

وی در بخش پایانی سخنانش گفت: مقاومت امروزه تبدیل به یک گفتمان در ادبیات سیاسی جهان شده است و جبهه‌های مختلف مقاومتی در برابر استکبار ایستاده‌اند و هدف این همایش این است که ایثارها و رشادت‌ها را زنده نگه دارد.

علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی برای این همایش ادبی پیامی ارسال کرد که سعید حدادیان دبیر این همایش آن را برای حاضران قرائت کرد.

متن این پیام به این شرح است:

سلام بر حسین غافله‌سالار کاروان کربلا، سلام بر نهضت عاشورا پرچم همیشه برافراشته عشق و ایثار، سلام بر سوختگان وصل که با نقد جان رسیدن به جانان را برگزیدند. سلام بر قلم‌های رسا و اندیشه‌های ژرف شعر و ادبیات دفاع مقدس به عرصه ظهور رسیدند. دفاع مقدس در ادامه تاریخ کربلا جریانی سیال در تجدید حیات اسلام است که دفاع از دین را از آغاز آدم تا خاتم برای رسیدن به معبود برگزید.

همایش ادبی سوختگان وصل فرصتی است برای دیدن چهره‌های حماسه‌ساز بی‌ادعای این مرز و بوم و شنیدن فریاد الهام‌بخش و همیشه امیدآفرین آنان. آنان که با غیرت و اقتدار رفتند تا ایران اسلامی بماند.

اینجانب پایداری، مقاومت و ایثار دریادلان خستگی‌ناپذیر دزفول این دژ مستحکم و نفوذ‌ناپذیر سرزمین دلاورپرور خوزستان که یاد امام جمعه فقید آن که چون خورشید می‌درخشید را گرامی می‌دارم و از تلاشگران و برگزیدگان این همایش ادبی قدردانی می‌نمایم.

 

این همایش در دو بخش داستان و شعر برگزیدگان خود را معرفی کرد.

در بخش شعر که داوری آن بر عهده مرتضی امیری اسفندقه،‌ اسماعیل امینی، مصطفی محدثی خراسانی و سعید حدادیان بود، بیانیه‌ای با این عنوان قرائت شد.

هیأت داوران دفتر ادبیات و هنر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری پس از حمد خدای مهربان و درود بر امام شهیدان و شهید امامان در ارائه گزارش داوری سیزدهمین همایش سوختگان وصل به نام الف دزفول به پاسداشت منزلت و مقام مقاوم دزفول همیشه ماندگار و یادگار یادآور است که آثار ارسالی بر هر قالبی و از هر جا در نگاه نخست پس از غربال اولیه و گذر از منظره انتخاب مورد داوری نهایی قرار گرفت.

نخستین نکته‌ای که در باب و باره مسائل و مواضع داوری اشعار رسیده به دفتر همایش سوختگان وصل شایسته و بایسته یادآوری است خود همه این دقیقه است اشعار ارسالی از چشم‌انداز قالب بسته‌بندی شده‌اند. بی‌پرهیز و بی‌پروا و بی‌در نظر گرفتن این مطلب که قالب در سرایش شعر مهم نیست چرا که این مطلب به همه دقت و درایت پژوهشگران معتقد به آن اگر هم از صحت علمی برخوردار باشد این صحت هنگام داوری به ترازوی نقد کشیده می‌شود.

داوران این مجموعه از آثار بر این باورند که نه تنها قالب در شعر فارسی و هنگام نقد و نقل مهم است بلکه در همین حوزه موسیقی بیرونی، کناری و معنوی شعر نیز از چشم‌انداز داوری سخت می‌تواند به عنوان یکی از معیارهای اصیل و اساسی مورد توجه، تأمل و دقت نظر قرار گیرد.

این دقت به منزله نفی حس و حال و هوش و هیجان روحانی شعر که همه چیز به عهده جوشش آن است، نیست و بر آن نیست تا از شعر کوششی کهن و کاهل به دست دهد. که از خردی سخن می‌گوید که سوز پیدا کرده است. نکته دوم در راستای تبیین مسائل داوری در این همایش درک محتوا و مفهوم است و آن نکته اینکه داوران این سلسله همایش‌ها که اینک این دم و این زمان سیزدهمین مرحله از مراحل حساس آن را پشت سر می‌گذارند بر این باورند که لفظ و معنا در یک اثر ارجمند و عزیز بهای آن است نه بهانه آن.

هم از این رو نه لفظ قربانی معناست و نه معنا قربانی لفظ. این قدر هست که معنای اساسی که همان در برابر چشم قرار دادن ارزش عالی ادبی است ارجح و اصلح است. اینگونه علو ادبی نیز همواره بر این باور بوده که لفظ و معنا تنیده در هم هستند و هر دو یک روح هستند در دو بدن چرا که هر کجا لفظی است بی‌شک معنی گل کرده است. محض یادگار گفتنی است که معدل نهایی اشعار همچنان که در اولین مرحله پالایش آثار با مسئولین دفتر ادبیات و هنر نهاد رهبری در دانشگاه تهران و نظر دبیر همایش بوده است در فرجام کار نیز به عهد و عهده این مجموعه بوده است. نکته سوم که آخرین نکته نیز است این است که داوری نهایی یک شعر به دست دل مردم و مخاطبان آن اثر است. این مردم و مخاطبان هوشمند شعر هستند که در طول تاریخ داور نهایی شعر بوده‌اند و والاتر از داوری حتی گاه آن آثار را تصحیح کردند. با این وصف کار داوران شعر در همه همایش‌ها با هر موضع و موضوع نه داوری بلکه اول و آخر پالایش نخستین شعر است تا این آثار در زمانی مناسب و برای داوری اساسی به دست دل مردم و مخاطبان برسد. آنگاه است که داوری اصلی و اساسی به صحت و سلامتی آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش اسامی برگزیدگان بخش شعر به این شرح است:

منصور اسحاق‌زاده، سیدمهرداد افضلی، قاسم بای، پروین شهررضایی، رضا حاج‌حسینی، حمیدرضا حامدی، احمدرضا خان‌احمد، زهرا محدثی خراسانی، مریم خسروی، سیدعلی رکن‌الدین، محمد زارعی، محمدرضا سلیمی، سجاد سعیدنژاد، حسین سنگری، علی شکاری، کبری موسوی قهفرخی، محسن کاویانی، مریم کلباسی، فاطمه معصومی، صابره سادات موسوی، عالیه محرابی، ایوب شیخی‌زاده، شبنم فرضی‌زاده، احمدرضا قدیریان، هاشم کرونی، عبدالرضا کوهمال جهرمی، شکیبا غفاریان، پروانه نجاتی، رضا نیکوکار و رضا یزدانی.

این گزارش می‌افزاید در بخش داستان که جهانگیر خسروشاهی، احمد شاکری و محبوبه معراجی‌پور داوران آن بودند مرضیه پژوهان‌فر، پریا دوستی،‌ حسن رحیمی‌مقدم، هدا حشتمیان، علی پورصفری، علیرضا رشنو،‌ سلمان کدیور، صدیقه شاهسون و مهرنوش گرجی در این بخش به عنوان برگزیده معرفی شدند.

1394081819274099 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192732486 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192733126 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192733719 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192734249 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192734826 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192735388 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192736652 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192737229 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192737744 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192738352 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192738961 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192739522 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192740599 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192741145 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192741784 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192742284 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192742876 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818192743438 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران  13940818193514520 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818193515674 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران 13940818193516267 PhotoL گزارش تصویری/ همایش «الف دزفول» در تهران

عکس: محسن عطایی/ خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید :

نام

پست الکترونیک

وب سایت

XHTML: شما می توانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کد امنیتی *